Nowy spektakl dla Przedszkoli „Wesoły tramwaj”

Nowy spektakl dla Przedszkoli „Wesoły tramwaj”
8 marca 2017 wtm-admin

Zapraszamy na spektakl „WESOŁY TRAMWAJ”

PROJEKT „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W TRAMWAJU”

Nasz spektakl jest częścią realizowanego na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o.  Programu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W TRAMWAJU”. Celem projektu jest kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków związanych z korzystaniem z transportu miejskiego. Szczególny nacisk położony zostanie na kwestie bezpieczeństwa w tramwaju, poprawnego zachowania i korzyści płynących z korzystania z komunikacji miejskiej.

O SPEKTAKLU:

Oferujemy Państwu spektakl skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i klas zerowych szkół podstawowych. Przedstawienie trwa 45 minut i jest wystawiane bezpośrednio w placówkach. To realizacja pełna muzyki, kolorów i zabawy wpisana w przestrzeń tramwaju, na który zostaną zaaranżowane sale.

Już od samego wejścia dzieci przenoszą się do świata bajki. Wita je Pan motorniczy, który dopilnuje, by wcześniej wykonane bilety, zostały skasowane. Następnie widownia zajmuje miejsca nucąc tramwajową piosenkę. Gdy wszyscy są na miejscach, wyruszamy w podróż po wrocławskich ulicach. Po drodze dowiadujemy się wielu ciekawych i ważnych informacji – o tym, jak należy się zachować w środkach komunikacji miejskiej i dlaczego jest ona bardziej przyjazna środowisku niż samochody.

Przedstawienie jest w pełni interaktywne, co oznacza, że widownia bierze czynny udział w scenach i ma na nie realny wpływ. Dwóch aktorów wciela się w rozmaite postaci, w tym spersonifikowane elementy tramwaju: mówiący kasownik czy rurkowy uchwyt.

Twórcy spektaklu inspirują się w swych działaniach myślą Jana Dormana – pedagoga i reżysera, który uważał teatr za ważny komponent środków nauczania dzieci. Ponadto uważał on, że sztuka jest tym bardziej naturalna dla młodych widzów, im bardziej wpisuje się w ich codzienność. Osadzenie spektaklu bezpośrednio w sali, z której korzystają uczniowie, przemienienie jej w bajkową krainę wzmaga ich zaangażowanie w przebieg scenicznych zdarzeń.

Barwna scenografia i rekwizyty umilą najmłodszym odbiór treści przedstawienia. Sprawią, że dzieci zapamiętają tramwaj jako miejsce przyjazne, jako środek transportu, którym z powodzeniem można poruszać się po mieście nie tylko dla tego, by chronić środowisko, lecz i dla wygody, a może i przygody.

Twórcy:

scenariusz: Malwina Magdalena Rusów

scenografia: Marcin Cibor

muzyka: Krzysztof Pietras

reżyseria: Jagoda Siegień i Piotr Downar-Zapolski

Informacje dodatkowe:

czas trwania: 45 minut

miejsce: teren placówki edukacyjnej

maksymalna liczba uczestników: 75 dzieci

przedział wiekowy: 3-7 lat

materiały edukacyjne: karta pracy dla każdego dziecka po spektaklu

Wesoły Tramwaj_ulotka